Historia zespołu

bandHarlem – polska grupa rockowa, założona w 1993 roku przez gitarzystę Krzysztofa Jaworskiego, wokalistę Ryszarda Wolbacha, perkusistę Jarosława Zdankiewicza oraz basistę Wiesława Sałatę. W 1994 roku Wieśka zastąpił Stanisław Czeczot. Dorobek zespołu stanowi pięć wydanych płyt oraz setki koncertów na największych polskich scenach.

Debiutancką płytą Harlemu są „Lustra” nagrane w PRO Studio Radia Olsztyn, wydane w 1995 roku. Piosenki z tej płyty do dzisiaj stanowią żelazny repertuar koncertowy. „Hedone”, „Piąta trzydzieści” i „Blues o zdradzie” zawsze śpiewane są przez publiczność na koncertach. Płyta „Lustra” promowana była trzema teledyskami, z których największą popularnością cieszył się obraz do piosenki „Hedone” w reżyserii Jerzego „Grabora” Grabowskiego.

Drugą płytą zespołu są „Bezsenne noce” wydane w 1998 roku przez NewAction/Pomaton EMI. Nagrana w lubelskim Studio Hendrix pod czujnym okiem Jerzego Janiszewskiego przyniosła kolejne przeboje zespołu. „Kora” i „Jak lunatycy” opatrzone wspaniałymi teledyskami w reżyserii Zbigniewa Rybczyńskiego zajęły najwyższe miejsca na radiowych i telewizyjnych listach przebojów. Wakacyjna propozycja „Je, Je” chętnie grana była w radiu ZET. W nagraniu „Jak lunatycy” swojego głosu użyczył Krzysztof Cugowski.

„Amulet” to kolejna płyta zespołu Harlem wydana w roku 2000. Wydawcą tego albumu jest Pomaton EMI, a nagrany został w większości w Studio Hendrix w Lublinie. Utwory „Coś piłem” oraz „Kiedy góral umiera” zarejestrowano w „Studio 7” Jarosława Zawadzkiego w Piasecznie. Gościem specjalnym na tej płycie był Maciej Balcar. Jego charakterystyczny głos słychać m.in. w piosenkach „Biegnę” i „Wierzę w siebie”. Ciekawostkę stanowi fakt, że swój talent wokalny objawił Dżawor w piosenkach „Czekając na miłość” oraz „Wyspa róż”. Płyta była promowana teledyskami do „Biegnę”, „Wierzę w siebie” oraz do „Kiedy góral umiera” nagranego w malowniczych plenerach Tatr.

Lata 2001 – 2002 zapisały się w historii zespołu owocnym i twórczym udziałem Radka Zagajewskiego, który zastąpił na basie Stasia Czeczota. Kierunek wyznaczony w okresie współpracy z Radkiem kontynuował później „Puzon” (Wojtek Kuzyk), znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak Kasia Kowalska, Urszula i Tadeusz Nalepa. Piosenka „Jesteś moim domem”, do której teledysk znalazł się jako bonus na wydanej w 2004 roku jubileuszowej płycie „TEN Harlem” nagrana została już z jego udziałem.

26 czerwca 2004 roku Harlem wystąpił jako support zespołu Deep Purple na Stadionie Legii w Warszawie.

Piąta płyta olsztyńskich rockmanów „Niebo nade mną” wydana w 2007 roku zawiera 13 utworów utrzymanych w konwencji kolorowej i pełnej niespodziewanych rozwiązań melodycznych muzyki gitarowej. To połączenie rockowej tradycji oraz współczesnej techniki nagraniowej. Ponownie nie zabrakło wielu gości. Sensacyjnym wręcz wydarzeniem jest udział w utworze „You’re In Love Again” pochodzącego z nowojorskiego Harlemu Deana Bowmana (współpracownika Johna Scofielda; Madonna powiedziała o nim, że ma „głos z nieba”). Po raz kolejny na płycie zaśpiewał też charyzmatyczny wokalista Dżemu – Maciek Balcar. Jego duet z Ryśkiem Wolbachem w piosence Marka Grechuty „Świat w obłokach” przyniósł efekt niespodziewany i wzruszający wobec niedawnej śmierci artysty. Warto wspomnieć, że w nagraniu tej piosenki wziął udział kameralny Chór ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka. Kolejny duet to Piotr Cugowski (Bracia) i Rysiek Wolbach. Piotr Cugowski to jeden z najbardziej utalentowanych wokalistów nowego pokolenia w naszym kraju. Dynamiczny i szalenie ekspresyjny utwór „Serce jak kamień”, to bardzo mocny punkt tej płyty. Ogromne możliwości barwowe i interpretacyjne Piotra możemy też podziwiać w utworze „Prawda na pół”. Warto zaznaczyć też udział wspaniałego gitarzysty, Jurka Styczyńskiego (Dżem). Wraz z Krzysztofem Jaworskim zagrali w duecie rzeczy, które nie często już są spotykane na polskich płytach („Przywitaj ze mną nowy dzień” oraz „Potop”). Album promowały teledyski: „You’re In Love Again” , „Świat w obłokach”, „Przywitaj ze mną nowy dzień”.

W 2008 roku z zespołem rozstał się Rysiek Wolbach. Jego miejsce na krótko zajął Jacek Dewódzki, a od wiosny 2010 roku za mikrofonem stoi charyzmatyczny Kuba „Qbek” Weigel, z którym Harlem przygotowywał nowy materiał. Pierwszym zarejestrowanym z jego udziałem utworem był wydany w maju 2010 r. okazjonalny singiel i teledysk „Mamo, nasza mamo” z repertuaru Czesława Niemena i Niebiesko-Czarnych.

W 2010 roku Harlem zainicjował wyjątkowy projekt artystycznego wsparcia kampanii promującej głosowanie na Mazury – finalistę światowego plebiscytu na 7 Nowych Cudów Natury, którego finał odbył się 11 listopada 2011 r. Do nagrania specjalnie napisanego utworu „Mazurski Cud” muzycy Harlemu zaprosili swoich przyjaciół – Artystów reprezentujących często bardzo odmienne gatunki muzyczne i związanych z regionem Krainy Wielkich Jezior. W nagraniu tego swoistego hymnu Mazur oprócz Harlemu udział wzięli: Janusz Panasewicz, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Daukszewicz, Norbi, Wojtek „Łozo” Łozowski (Afromental), Piotr „Peter” Wiwczarek (Vader), Paweł „Drak” Grzegorczyk (Hunter), Tomasz Szymuś, Marcin Rumiński (Shannon), Paweł Ejzenberg, Czerwony Tulipan, Zespół Wokalny „ProForma” pod dyrekcją Marcina Wawruka i Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum” pod dyrekcją Janusza Wilińskiego.

Pod koniec 2010 roku, po serii bardzo udanych wspólnych koncertów, zespół poszerzył skład o dodatkowego wokalistę i gitarzystę – Marcina Czyżewskiego, który wspomagał Harlem do końca sezonu 2011.

W styczniu 2011 roku z powodów osobistych swoją działalność w grupie zawiesił Jarosław Zdankiewicz. Od tej chwili za bębnami Harlemu zasiada Dominik Brzuzy-Jędrzejczyk. Z początkiem 2012 roku z grupą rozstał się Wojtek Kuzyk.

„Przebudzenie” wydane 27.08.2013 r. to pierwszy album nagrany z nowym wokalistą, którym, po odejściu w 2008 r. Ryśka Wolbacha, został charyzmatyczny Kuba ‚Qbek’ Weigel. Wydawcą płyty jest Parlophone Music Poland (dawniej EMI Music Poland).
Na krążku pojawili się gościnnie: Grażyna Łobaszewska, Maciej Balcar (Dżem), Michał Jelonek (Hunter), Piotr Sołoducha (Enej), Jacek Wąsowski (Elektryczne Gitary), Tomasz Nowak (trębacz Nigela Kennedy i Leszka Możdżera) oraz poprzedni wokalista grupy, Ryszard Wolbach. Pierwszym utworem promującym album jest singiel „Oddychaj…”, którego premiera odbyła się na antenie radiowej Trójki. Za realizację teledysku odpowiada Mania Studio.

29.10.2013 r. do sklepów trafiła „Złota Kolekcja Harlemu”. To muzyczna podróż przez dwadzieścia lat twórczości zespołu. Dwupłytowe wydanie zawiera od lat nieosiągalne na rynku nagrania z oficjalnych płyt grupy, utwory z najnowszego albumu „Przebudzenie” jak też specjalne prezenty: dwa nigdy dotąd niewydane na CD utwory – „Opłatek pod gwiazdami” z gościnnym udziałem Grażyny Łobaszewskiej i „Jesteś moim domem” oraz pierwsza wersja „Bingo”.
W zestawie ponad trzydziestu nagrań oprócz największych hitów grupy fani znajdą też subiektywny wybór nagrań, które na przestrzeni lat i pięciu albumów stanowią dla zespołu wyjątkową wartość. Atrakcją jest również udział w wybranych nagraniach wspaniałych gości zespołu: Grażyny Łobaszewskiej, Krzysztofa Cugowskiego, Deana Bowmana, Macieja Balcara, Piotra Cugowskiego.